Ολυμπιακός: Το σφύριγμα και το ροτέισον

Aμφιλεγόμενο το σφύριγμα του φάουλ του Πετρούσεφ πάνω στον Ράιτ, τον πλήγωσαν τα ελεύθερα τρίποντα, αλλά και το ρίσκο που πήρε ο Ολυμπιακός στο ροτέισον.

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα δικό του ματς στο ΣΕΦ. Τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην παράταση. Τον πλήγωσαν τα ελεύθερα τρίποντα που έδωσε στη Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να τον τιμωρούν κάθε φορά. Οι Πειραιώτες πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο. Έμειναν πίσω στη σειρά με 2-1 και πλέον κυνηγούν να κάνουν την υπέρβαση. Όχι μόνο να νικήσουν και πάλι στο Φάληρο, αλλά να επικρατήσουν μετά και στην Βαρκελώνη. Δεν το έχουν καταφέρει ποτέ ξανά στο παρελθόν (να κάνουν το 2-1 σε 2-3 με μειονέκτημα έδρας - το 2017 είχε το πλεονέκτημα), αλλά για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

Το προπονητικό-τιμ αποφάσισε να πάει σε μικρό και κλειστό ροτέισον στο τέλος. Ένα ρίσκο που ενδεχομένως να έφερνε αποτέλεσμα, αλλά τώρα το πλήρωσε. Οι Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά πόνταραν στο δίδυμο Γκος-Ουόκαπ στην περιφέρεια, αλλά αμφότεροι έδειχναν να είναι κουρασμένοι, δίχως δυνάμεις. Δεν είναι τυχαίο πως έχασαν όλα τα κρίσιμα σουτ στα τελευταία λεπτά. Δεν είχαν ανάσες, ούτε και καθαρό μυαλό, μη παίρνοντας και τις πιο σοφές αποφάσεις.

Καμία αντίρρηση πως ο Αϊζάια Κάνααν είχε 0/6 σουτ στον αγώνα, αλλά ήταν εκτός πεντάδας και ο Άλεκ Πίτερς. Ο Ολυμπιακός πήγε να πάρει το ματς χωρίς τους δύο πρώτους σκόρερ του, δίχως τους καλύτερους σουτέρ του. Έκπληξη και το γεγονός πως δεν πήρε καθόλου λεπτά ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, σε ένα ματς που ναι μεν ο Μόουζες Ράιτ έβαζε, αλλά στην άμυνα δεχόταν πόντους. Το ροτέισον μίκρυνε και ο Ολυμπιακός δεν είχε δυνάμεις στο τέλος, σε ένα ματς μάλιστα που κρίθηκε στην παράταση. Οι παίκτες δεν είχαν καν το καθαρό μυαλό να ξοδέψουν σωστά και τα φάουλ που είχαν.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία φάση, σε νεκρό χρόνο, με το φάουλ που δόθηκε πάνω στον Φιλίπ Πετρούσεφ. Στην προσπάθεια για τρίποντο που έκανε ο Τζαμπάρι Πάρκερ. Αρκετά δύσκολη φάση, αμφιλεγόμενη. «Είναι ένα φάουλ που έκρινε το ματς. Είναι αμφισβητήσιμο. Προφανώς έβαλαν πολλά μεγάλα σουτ. Το τελευταίο σφύριγμά όμως; Δεν μπορώ να απαντήσω», σχολίασε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Αίσθησή μας πως δεν δίνεται αυτό το φάουλ, από τη στιγμή που οι ρέφερι σε όλο το παιχνίδι έχουν αφήσει το σκληρό ματς. Ο Πάρκερ περισσότερο το εκμαίευσε, παρά το κέρδισε. Δεν ήταν τυχαίο πως οι δύο διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα στην επίμαχη φάση, με τον Ντιμπαλά να παίρνει πάνω του το σφύριγμα. Ενδεχομένως η πιο σωστή στάση θα ήταν να άφηναν οι διαιτητές το ματς να εξελιχθεί σε δεύτερη παράταση, αλλά έτσι έκριναν.

Το θέμα, όμως, είναι πως ο Ολυμπιακός έβαλε τον εαυτό του σε δύσκολη θέση. Έκανε λάθη και άφησε την Μπαρτσελόνα να έχει την τελευταία κατοχή για να πάρει το ματς και το κέρδισε. Ο Ολυμπιακός έχει μαχητικότητα, χημεία, ομοιογένεια, διαθέτει χαρακτήρα, αλλά θα χρειαστεί να αξιοποιήσει το βάθος που διαθέτει στον πάγκο του. Ειδικά στο παιχνίδι της Πέμπτης, το οποίο θα διεξαχθεί σε λιγότερο από δύο εικοσιτετράωρα.